Članci
Za vodoopskrbu Gorskog kotara 400 milijuna kuna
Prvi radovi iz ovog ciklusa uključuju izgradnju akumulacijskog jezera Križ potok u Općini Lokve. Vrijednost ovog zahtjevnog projekta je oko 120 milijuna kuna, a izgradnja bi trebala trajati 5 godina
Zahvaljujući donaciji švicarske vlade Republici Hrvatskoj u iznosu od 40 milijuna švicarskih franaka i odluci Vlade odnosno Hrvatskih voda, na području Gorskog kotara kreće novi investicijski ciklus težak čak 400 milijuna kuna u vodoopskrbnu i kanalizacijsku infrastrukturu tog područja, objavili su župan Zlatko Komadina i direktor Hrvatskih voda Ivica Plišić.
Kako saznajemo od Plišića, švicarska vlada donirala je navedeni iznos pod uvjetom da se određeni dio, točnije 23 milijuna švicarskih franak uloži u vodoosprkbu. Stoga je Vlada cijeli taj iznos odlučila preusmjeriti potrebama Gorskog kotara, a ostatak sredstava u iznosu od 168 milijuna kuna pokrit će Hrvatske vode i Županija.
Županija će osnovati fond za realizaciju zacrtanih projekata u odvodnji i vodoopskrbi kao svojevrsna pomoć već ionako osiromašenim jedinicama lokalne samouprave na području Gorskog kotara, naglasio je Komadina.
Prvi radovi iz ovog ciklusa uključuju izgradnju akumulacijskog jezera Križ potok u Općini Lokve. Vrijednost ovog zahvata procjenjuje se na 120 milijuna kuna, riječ je o zahtjevnom projektu čija bi izgradnja trebala trajati pet godina. Inače, riječ je o zahvatu protiv kojeg je svojedobno bilo lokalno stanovništvo, a Križ potok obujma 9.000.000 metara kubičnih bit će izvorište vode budućeg regionalnog vodovoda kojim će se opskrbljivati područje Gorskog kotara.
Pararelno s ovim zahvatom, uskoro se najavljuje početak radova na izgradnji kanalizacijskog sustava na području Ravne Gore i Mrkoplja. Dokumentacija i sve dozvole za ovaj zahvat su gotovi, te se sada očekuje raspisivanje javnog natječaja za pronalazak izvođača. Za ovu godinu najavljeni su radovi na nastavku izgradnje sustava u Delnicama gdje se planira nadograditi viši stupanj pročišćavanja.
Javna vodoopskrba na području Primorsko-goranske županije organizirana je u devet vodoopskrbnih sustava kojima upravljaju komunalna društva. Postotak priključenosti stanovništva na sustave javne vodoopskrbe visok je i iznosi nekih 93 posto, što je znatno iznad prosjeka cijele države koji iznosi 63 posto. Postotak priključenosti na odvodnju je nešto manji i iznosi oko 60 posto. Treba naglasiti da zdravstvena ispravnost vode u vodovodima područja Fužina, Vrbovskog i Čabra nije uvijek dobra.